FAQ

(často kladené otázky)

Kde budeme štartovať ?
Deň pred plánovaným ranným letom alebo v deň podvečerného letu Vás budeme kontaktovať, pričom upresníme miesto a čas stretnutia. Miesto štartu sa môže niekedy zmeniť v závislosti na zmene smeru a rýchlosti vetra.

Koľko to celé trvá ?
Let trvá obvykle 60 – 80 min. Celkovo si je potrebné vyhradiť 3 až 4 hodiny, čo je približne čas od stretnutia, až po rozlúčenie sa na mieste stretnutia. Zimný expedičný prelet Vysokých Tatier trvá približne 2-3 hodiny, ale celkovo počítajte s celým dňom.

V akej výške budeme letieť ?
Lietame v rôznych výškach. Minimálna povolená je 150 metrov nad terénom a maximálna približne 2 500 metrov. Ale to neplatí na celom území Slovenskej republiky! Lety ponad Vysoké Tatry sa letia vo výške od približne 3000 do 3500 metrov.

Dá sa letieť počas celého dňa ?
Dá, ale len v zimných mesiacoch. Počas letnej sezóny môžeme letieť len ráno a podvečer. Počas dňa sa vytvára takzvané termické prúdenie, prevláda silný vietor a tiež je častejší výskyt búrok.

Ako sa dostaneme späť k autu?
Po pristáti nasleduje zbalenie a naloženie techniky, krst nových vzduchoplavcov a cesta späť na miesto stretnutia/štartu našim doprovodným vozidlom.

Mám leteku pre 1 osobu, chcem letieť súkrome. Je to možné ?
Áno, je to možné. Stačí nás kontaktovať, doplatíte len rozdiel v cene letu.

Do kedy mi platí poukaz ?
Obvyklá platnosť u konkurenčných spoločnosí sú 1 až 2 roky. My sme už pred mnohými rokmi od tohto limitu upustili. Naše poukazy nemajú časový limit a preto Vám neprepadnú!

Od akého veku smú letieť deti ?
Pri deťoch je to vždy individuále. Nie je stanovený presný minimálny vek, no však naše skúsenosti hovoria, že by dieťa malo mať minimálne 8-9 rokov.

Môžu letieť seniori nad 70r. ?
Samozrejme. Bude nám cťou podeliť sa o tento zážitok. Pre menej mobilných sme pripravili celkom nový kôš s dverami a uľahčili vstup do koša.

Koľko osôb bude v koši?
Počet osôb sa líši v závislosti na lokalite. Niektoré sú obľúbenejšie, niektoré menej. Disponujeme košmi pre 2, 4, 5, 7, 10 osôb.

Čo ak nám nevíde počasie ?
V zlom počasí nelietame. Let bude po dohode s Vami presunutý a zvolíme náhradný termín.

Ako sa obliecť / obuť ?
Teplota počas letu je približná tej na zemi. Ideálne je športové, vychádzkové oblečenie. Obuv sa odporúča celá, nie šlapky alebo sandále! Pre osoby vyššieho vzrastu odporúčame šiltovku proti sálavému teplu z horákov. Nič elegantné, miesto pristátia môže byť aj na poli…

Čo si vziať do koša ?
Fotoaparát a kameru. Pri každom lete je pitný režim zabezpečený.

Môžu letieť tehotné ženy ?
NIE!

Môžu letieť ľudia na vozíku ?
Áno, pre imobilných pasažierov máme kôš s dverami, cez ktoré sa zmestí aj invalidný vozík.

Môžem zobrať aj psa ?
Psy majú citlivý sluch a boja sa zvuku horákov. Túto možnosť neodporúčame.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

tatrybalonom.sk